הריקוד הפנימי ב "פאוזה"

מסע אל הריקוד הפנימי

זוכרות איך כשהיינו ילדות קטנות התחלנו לרקוד ברגע הישמע המוסיקה? זוכרות שלא היינו מוטרדות מאיך שאנחנו נראות? זוכרות כמה כייף זה היה? למה בעצם לא לחזור לזה גם עכשיו כשאנחנו מבוגרות? קבלו את הדבר הבא בהעצמת נשים חוויתית.

 

תנועה היא אחת הדברים הכי בסיסיים ביסוד האדם. פעוטות מתחילים לנוע לפי קצב מוסיקה החל משלב מוקדם מאד. הבעיה, שעם הגיל אנחנו נעשים יותר מודעים וצוברים חסמים המונעים מאתנו לרקוד באופן טבעי ומשחרר. בדיוק לשם כך החליטה יעל מור, מורה מוסמכת לתנועה ומחול, לפתוח סדנאות למודעות עצמית וגופנית באמצעות תנועה. אחרי שנים בהן לימדה מחול ותנועה ולאחר שהתמחתה בתחום הריפוי האלטרנטיבי החליטה יעל לשלב בין הדברים.

 

"לתנועה יש כוח ועוצמות". אומרת יעל, "הריקוד נחשב לאמנות הגבוהה ביותר, מכיוון שזו האמנות היחידה שמניעה את האדם בהרמוניה המירבית ובתזמור החזק ביותר בין שלושת הגופים שלו: הפיסי, הנפשי והרוחני". במשך החיים אנחנו סופגים וחווים חוויות שמתיישבות בגוף ברמה הפיסית והרגשית. התנועה מסייעת בשחרור חסימות פיסיות ואנרגטיות, תהליך זה מאפשר גישה לתובנות ממקום שאינו מילולי ובכך מעצים את חוויית המתנועע ותורם לתהליך ההתפתחות והצמיחה.

 

סדנת "הריקוד הפנימי" מורכבת מעשרה מפגשים בני שעה וחצי, אחת לשבועיים, הנערכים בסטודיו פסטורלי ומלא השראה ברמות השבים. כל מפגש עוסק בנושא נבחר, כמו מודעות, נשימה, אנרגיות, הגוף הפיסי, חושים, רגשות, יסודות הטבע ועוד. בתחילת המפגש מציגה יעל ידע הקשור לנושא הנבחר, והוא מהווה מקור להשארה התנועתית.

 

"מקורות ההשראה שלי טמונים בייעוץ הביוגרפיה הרוחנית, שהיא סוג של קואצ'ינג רוחני הנשען על המדע האנתרופוסופי ועוסק בהתפתחות הפיסית, הנפשית והרוחנית של כל אדם", היא מסבירה, ומעקרונות הרפואה הסינית והצ'י קונג הטיפולי. בהמשך, מנחה יעל את המשתתפות בהפעלות שונות בעבודה אישית, בזוג או בקבוצה. חלק גדול מהעבודה נעשה בעיניים עצומות כדי להקל על הכניסה למרחב הפנימי של כל אחת מהמשתתפות. אין צפייה מהצד, אין ביקורת ואין שיפוטיות.

 

לדברי יעל, המשתתפות בסדנה הן נשים בטווח גילאים רחב, המגיעות מעולמות שונים. הסדנה מאפשרת לכל אחת מהנשים להשיל את "חליפתה" המקצועית ואת חייה בבית ולהיות פשוט מי שהיא – אישה. המפגש בין הנשים השונות יוצר חיבור מיוחד ומרגש. בתום כל שיעור נאספות הנשים לשיחה בה יכולה כל אחת לשתף בתחושותיה, ולזכות בשיקוף, תמיכה והכלה מצד חברותיה.

 

את המפגשים מלווה מוסיקה מיוחדת שיעל אספה לאורך שנות ניסיונה המקצועי. "למוסיקה תפקיד חשוב במפגש של גוף ותנועה. היא מהווה מקור להשראה ומציעה שפע דימויים רגשיים ותחושתיים לרוקד. "מבחינה אנרגטית", היא מבהירה, "המוסיקה עוזרת בהנעת האנרגיה הפנימית בגוף ומובילה לתנועה חיצונית, המיוחדת לכל מתנועעת בהתאם לעולמה הפנימי. כל משתתפת מקבלת קלסר לתיעוד המסע ובו סיכום הידע המועבר בעל פה, המלצות על ספרים, אתרי אינטרנט רלוונטיים ויצירות מוסיקליות שהושמעו במהלך המפגשים.  

 

לסיום, קוראת יעל לכל הנשים להשתחרר מהפחדים והחששות ולקחת פסק זמן לעצמה כדי ליהנות מעצמה ומגופה ולהתחבר למהות הפנימית שלה דרך חוויה מיוחדת. אין צורך בנסיון בריקוד, יש צורך בפתיחות לחוויה.

 

מגזין פאוזה,

גליון 44 ינואר 2009